Kasko Sigortası, poliçede belirtilen ve karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz kara taşıtının sigortalı kişinin iradesi dışında araç hareket halindeyken ya da dururken hasara uğraması, çalınması, yanması ve kaza gibi durumlarda sigorta sahibine tazminat ödenmesini sağlar.

Kasko Sigortası, zorunlu Trafik Sigortası’nın aksine sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına almasını sağlar ki bu durum Kasko ile Trafik Sigortaları arasındaki en önemli farktır.

Aracınızın çalınmasına, yanmasına ya da hasara uğramasına karşılık verilen standart teminatlar dışında, talebiniz doğrultusunda şirketimiz tarafından sunulan ek teminatlar ile kasko sigortanızın kapsamını genişletebilirsiniz.

Kasko poliçenizi ihtiyacınız olan teminatlar doğrultusunda belirleyebilir, şirketimizin sizin için hazırlamış olduğu kasko ürünleri arasından ihtiyacınıza uygun kasko poliçesini seçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

⚪ Kasko nedir?

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı güvence altına alan ayrıca yol yardım hizmetleri ile de yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda iken yedek araç sağlama gibi hizmetleri de içeren bir poliçe türüdür.

⚫ Kasko sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Kasko sigortalarının zorunluluğu yoktur ancak; çarpışma, hırsızlık, doğal afet ve diğer kaza ihtimallerine karşı kasko yapmanın çok önemli bir gerekliliği söz konusudur.

⚪ Kasko yaptırmak neden önemlidir?

Kasko bir aracı çarpma, çarpışma, yanma, doğal afetler, 3.kişilerin araca verdiği zararlar, çalınma, halk hareketleri gibi zararlara karşı aracınızı güvence altına alan ve yol yardım hizmetleri ile yolda kalma durumunda çekici veya araç onarımda sigorta sahibine yedek araç sağlama gibi hizmetleri içeren bir poliçe türüdür. Bu da hem sizin hem de sevdiklerinizin olası tehlikelere karşı korunmasına destek olur.

⚪ Kasko hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Kasko Sigortasının içeriğinde bulunmayan teminatlar ve Kasko Sigortası genel şartları teminat dışı durumları gibi haller mevzuatta açıkça belirtilir. Örneğin alkollü ya da ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak, sürücünün uyuşturucu madde ya da belirlenen seviyenin üstünde alkollü olması kaskonun teminat dışı halleri oluşturmaktadır

⚫ Kasko fiyatları nasıl hesaplanır?

Kasko sigortası teklifi aldığınızda hesaplanan prim aracın plaka ili, ikamet edilen il, aracın ve araç sahibinin geçmiş hasar bilgileri, aracın türü ve aracın tipi gibi özelliklere göre her araç için değişiklik göstermektedir.

⚪ Kasko sigortası fiyatımı nasıl öğrenebilirim?

Generali’de kasko fiyatınızı öğrenmenin bir çok yolu mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Bize numaranızı bırakın biz sizi arayalım ve kasko bedelinizi hesaplayalım.
 • 0850 644 20 23 nolu hattımızdan doğrudan sigorta danışmanımız ile irtibata geçin, danışmanlarımız kasko sorgulama ve kasko fiyatlarını karşılaştırma işlemlerinde size yardımcı olsun.
 • Sayfanın sağ alt köşesinde bulunan “Fiyat Öğren” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki formu doldurarak kasko teklifi alın ve hemen kaskonuzu uygun fiyata, kolayca yaptırın.

⚫ Pert olan aracın parasını kasko ne kadar zamanda ödeme yapar?

Aracın pert olma kararının verilmesinden ve hasar dosyasındaki tüm evrakların tamamlanmasından sonra 15 gün içerisinde hasar ödemesi gerçekleştirilir.

⚪ Aracın kasko değeri nasıl hesaplanır?

Kasko değeri, aracınızın kaskoya konu olacak tutarı için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay piyasadaki tüm araç modelleri ve yaşları için yayınlanan liste üzerinden belirlenen tutardır. Dilerseniz TSB ‘nin web sitesinden sizde aracınızın kasko değerini öğrenebilirsiniz.Bir diğer konu ise aracın piyasa/rayiç değeridir.Aracın pert olması yahut çalınması durumunda aracın onarımı söz konusu olamayacağı için araç sahibi kişiye aracın hasar gördüğü dönemdeki piyasadaki değeri araştırılarak hasar tazmin edilir.

Sen de aracının kasko değerini öğrenmek için araç kasko değeri sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Sigorta Rehberi

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
Aracınızın sigortasının da sizin kadar benzersiz ve ihtiyaç duyduğunuz teminatları karşılıyor olması gereklidir. Kasko sigorta poliçesini ve fiyatlarını belirleyen birçok farklı faktör olmakla beraber, bu faktörleri göz önüne alarak ödediğiniz kasko sigortası fiyatı zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan doğru kasko sigortasını bulmak çok önemli.

Kasko sigortası, zorunlu olmamakla beraber, isteğe bağlı olsa kapsayıcı ve koruyucu özellikleri ile maddi güvence açısından yapılması önerilmektedir. Kaza sonrası ödenen tazminatın yanı sıra yanma, çarpılma, çalınma, aracın kullanılamayacak duruma gelmesi durumunu da kapsamaktadır.

Kasko sigorta fiyatı hesaplanırken pek çok değişken göz önünde bulundurulur. Sahip olunan aracın modeli, yaşı kasko sigortalarının değerini belirler. Araç sahibinin talebine göre farklı teminatlar da poliçeye eklenerek kasko sigortası bedeline ulaşılır.

Ne Tür Riskler Vardır?

Hiç kimsenin neden araba sigortası için farklı prim ödediğini merak ettiniz mi? Bunun nedeni, sigortanın kapsama alanı için ücretlendirilen tutar, ne kadar risk oluşturduğunuzun istatistiksel bir değerlendirmesine dayanmaktadır.

Çok pahalı ve güçlü bir otomobile sahipseniz, genellikle daha ucuz, daha az güçlü bir otomobil ile birinden daha fazla para ödeyecek. Benzer şekilde, 20 yıllık sürüş tecrübesine sahip birisi, sadece L kalıplarını çıkardığı birinden daha az ödeme eğilimi gösterecektir, çünkü istatistiksel olarak deneyimli bir sürücünün daha düşük bir risk oluşturduğu anlamına gelir. Ancak bunlar sadece kurallardır ve sigorta şirketleri, motorlu araç sigorta primlerinizi belirlerken diğer bazı faktörleri dikkate alırlar.

Araç Sigortası Hesaplanırken Yaş Ve Yer Neden Önemlidir?

Kasko sigortası hesaplanırken yaş ve yer önemlidir çünkü araba sigortası tırnaklarının hesaplanmasında en etkili faktörlerden biri olma eğilimindeler. Motor sigorta primleri söz konusu olduğunda, yaş daha büyüktür; eski sürücüler sigortacılar tarafından kaza geçirme olasılığı daha az görülür. Genel olarak konuşursak, araç kullanma konusunda daha fazla tecrübe sahibi olma eğiliminde olmaları, oysa küçük sürücüler daha az deneyime sahip olma eğilimindedir. Suç oranlarının yüksek olduğu bölgelerde yaşayanlar da daha fazla para ödemek eğilimindedir. Posta kodunuz yüksek suç alanındaysa, sigorta şirketleri aracınızın zarar görme, hasar veya çalınma riskini artırmak için primlerini ağırlaştıracaktır

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortası kara taşımacılığında motorlu taşıtlar için yapılan kaza, yanma, hırsızlık gibi üçüncü kişilerin de dahil olduğu maddi zararlı olumsuzlukları karşılamak için poliçe yapılan ve belli bir bedel ödenen sigorta türüdür. Araç ile ilgili tüm olumsuzluklar hesaplanarak kasko sigortası yapılabileceği gibi araç sahibinin talep edeceği seçeneklere göre de düzenlenebilir. Kasko sigortası yaptırırken ihtiyaçlar doğrultusunda doğru teminatların seçilmesi çok önemlidir.

Araç sigortası sahibi, hasarın gerçekleştiği günden itibaren en geç 5 iş gününde durumu poliçesinin bulunduğu sigorta şirketine yazılı beyanı ile bildirmek zorundadır. Araç sigortası sahibininim eğer birden fazla kasko sigortası varsa bu durumu da bildirmelidir. Daha öncede belirttiğimiz gibi kasko sigorta poliçeleri, araç sahibinin talebine göre şekillenmekte olup kapsama alanı belirlenmektedir. Eğer aracınız yurtdışında hasara uğramış ise ve poliçenizde bu konu ile ilgili madde yok ise sigorta şirketi ödeme yapmak zorunda değildir. Ayrıca araç kasko sigortası yine araç sahibi tarafından belirlenen poliçe maddelerine bağlı olarak, kusurlu olması ve üçüncü kişinin aracına ait bir bedel belirlememesi sebebi ile karşı tarafın hasar bedelini kendisi ödemek zorunda kalabilir. Bu sebeple araç kasko sigortası belirlerken risk durumunuzu çok iyi belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre bir poliçe yaptırmalısınız. Aynı zamanda anlaşacağınız sigorta şirketi de size farklı poliçeler sunabilirler. Aracınıza araç kasko sigortası yaptırarak, uğrayabileceğiniz hasarları sigorta şirketine devretmiş olursunuz. Böylece uğrayacağınız maddi hasarın karşılanmasını sağlarsınız.

Daha Düşük Bir Kasko Sigortası İçin Neler Yapılabilir?

 • Yalnızca üçüncü tarafı kapsayan kasko sigortaları en ucuz olanıdır. Çünkü bir talep olması durumunda sigortacının üçüncü kişilere ve mülke verilen zararlar için ödeme yapılması zorunludur. Sürücüyü yangın, hırsızlık veya kendi araçlarına veya kendi arızalarına karşı koruyamaz. Unutmayın ki üçüncü tarafı kapsayan kasko sigortaları en ucuz seçenek olabilir, ancak kaza geçirmiş olsaydınız kendi aracınızın zararını ödemek zorunda kalırsınız, dolayısıyla yanlış bir ekonomi olabilir.
 • Sigorta şirketi daha küçük bir fatura ile ödeneceği için tipik olarak daha düşük bir prim kazanırsınız. Bununla birlikte, fazlalıklarınızı gerçekte ödeyebileceğinizden yüksek bir seviyeye getirmemelisiniz, çünkü bir talep olması durumunda ödemek zorunda kalacaksınız.
 • Aracınızın güvenliğini geliştirerek kasko fiyatınızı düşürebilirsiniz. Örneğin; aracınızı kapalı ve kilitli bir otoparkta tutabilir, direksiyon kilidi gibi sigortanın onayladığı güvenlik donanımlarını kullanabilirsiniz.
 • İleri sürüş teknikleri ile ilgili kurslara katılabilir, otoyol sürüşü gibi pratik ve teorik test dışında ek beceriler kazanarak riski azaltabilirsiniz.

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Araç kasko sigortası isteğe bağlı yapılıyor olsa da aslında belki de tüm maddiyatınızı yatırmış olduğunuz motorlu taşıtınızı korumak için gereklidir. Araç sahibinin poliçede bulunmasını istediği teminatları kapsar. Bu sebeple her sigorta şirketinin farklı sigorta politikaları olmakla beraber, araç sahibinin istediği teminat kapsamına göre de farklılık gösterir. Çarpma, ikinci bir aracın çarpması, hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs ve ülke enflasyon temaları standart olan her araç kaskosunda bulunur. Fakat standart bir kasko kapsamının dışında aracınızın başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluğun karşılanmaması sizi çok zor durumda bırakabilir. Örneğin doğal afetler araç kasko sigortanıza dahil değilse ve bu sebeplerle bir şekilde aracınız hasar gördüyse teminat dışı olduğu için kaskonuz ödeme yapmayacaktır. Bu sebeple aracınızı kasko yaptırırken teminatları çok iyi belirlemeli, elinizden geldiğince her türlü ihtimali düşünmelisiniz.

Standart Kasko Teminatları Ne Olmalı?

Aracı çarpma ve araca çarpılması: Araç hareket halindeyken ya da hareketsizken araç sahibinin ya da ikinci bir kişinin araca çarpması sonucu oluşan hasarların karşılanmasıdır. Aracın devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi durumları kapsar. Ya da art niyetli üçüncü kişiler tarafından gelen maddi zararların karşılanması.

Yangın: Aracın kullanılamayacak duruma geldiği ya da kısmı olarak zarar gördüğü durumları kapsar.

Çalınma veya teşebbüs: Araçta bulunan aksesuarların veya aracın çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlarını kapsar.

Araç Kasko Sigortasına Dahil Edilebilecek Teminatlar

 • Enflasyon teminatı
 • Deprem teminatı
 • Terör teminatı
 • Sel ve su baskını teminatı
 • Ferdi kaza teminatı
 • Ferdi kaza deprem teminatı
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı
 • Hukuksal yardım teminatı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Yardım hizmet paketi teminatı
 • Hasar ikame teminatı
 • Alevsiz yangın teminatı
 • Kilit sistemi teminatı
 • Yurtdışı teminatı

Kasko Sigortası Hasar Ödemesi

Kasko sigortası yaptırılmış bir araç kaza yaptıktan sonra en az 5 gün içinde sigorta şirketine durumu yazılı olarak beyan etmelidir. Kaza ile ilgili gerekli tüm belgeler sigorta şirketine teslim edildikten sonra sigorta şirketi tarafından kaza ile ilgili gerekli araştırmalar yapılır ve hasara bağlı olarak kasko sigortalı araç sahibine teminat bedeli bildirilir. Kasko sigortalı araç sahibi ile sigorta şirketi teminat bedelinde anlaştığı zaman, kasko sigorta sahibinin sigorta şirketine bildirdiği banka hesap numarasına teminat bedeli yatırılır. Kasko sigortalı aracın artık kullanılmayacak durumda olması durumunda ise gerekli belgeler hazırlandıktan sonra belirlenen teminat bedelini geçmeyecek şekilde ödeme yapılır. Kasko sigortalı aracın çalınması durumunda ise 30 gün beklenir ve 30 günün sonunda aracın bulunamadığına dair gerekli makam ve mercilerden alınan belgeler sigorta şirketine verilir. Eğer 30 gün içinde araç bulunursa ancak hasar gördüyse sigorta şirketi tarafından araç sahibine ödeme yapılır.

Kasko sigortalı araç sahibi ile sigorta şirketinin anlaşamadığı durumlarda ise Sigorta Tahkim Komisyonu’na şikâyette bulunabilir.

Kasko Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kasko-teklifi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kasko, her sürücü için önemli gerekliliklerin başında gelmektedir. Kasko sigortası zorunlu tutulan sigortalar arasında olmamasına karşın; hem kendinizi hem de sevdiklerinizi olası felaketlerden korumanız için mutlaka yaptırılması tavsiye edilen bir sigorta çeşididir. Ayrıca kasko teklifleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda da çeşitliliğe sahiptir. Kasko sigortaları çarpma, vurma, çarpılma, hırsızlık durumu veya hırsızlık denemesi sırasında arabanın aldığı hasarı karşıladığı gibi sel, deprem ve yangın gibi doğal afetler sırasında yaşanan hasarları da karşılayabilir. Bu noktada araç sahibinin oldukça geniş kapsamları olan kasko sigortaları için teklif alırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta olası riskleri önceden düşünerek; hem kendini ve hem de sevdiklerini güvence altına almaktır. Kasko teklifi alırken ise dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar vardır.

Çalışılacak Şirket Seçimi

Şirketler standart kasko teklifi verirken çoğunlukla birbirlerine benzer teklifleri sunarlar. Ancak özel bir teklif isterseniz, bu noktada şirketler arasında oluşan farklılığı da görmüş olursunuz. Böyle durumlar için güvenilir firmalar ile çalışmak oldukça önemlidir. Özel kasko poliçenizde, sizin istekleriniz doğrultusunda bir takım fiyat değişimleri yaşanacaktır. Bu fiyat değişimlerini güvendiğiniz diğer sigorta firmaları ile karşılaştırabilirsiniz.

Ödeme Seçeneklerini İyi Değerlendirin

Kasko poliçeniz hazırlandığı zaman dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ödeme seçeneklerini doğru değerlendirmektir. Tercih edeceğiniz doğru ödeme seçeneği size ödeme kolaylığı sağlayarak hizmetten daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Sigorta Şirketlerinin Müşteri Memnuniyetlerini Değerlendirin

Her firmanın size sunduğu hizmet anlayışı birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak her firmanın kendine özgü bir müşteri grubu vardır. İlgili sigorta şirketinin müşteri memnuniyetlerini araştırmak ise henüz birlikte çalışmaya karar vereceğiniz firma hakkında fikir sahibi olmanız açısından önemli bir kriterdir. Ayrıca yine müşteri memnuniyetinden yola çıkarak, anlaşma sağlandıktan sonra da verilen hizmet göz önünde bulundurulabilir.

Poliçenizde Gösterilen Miktar Aracınızın Gerçek Değerini Yansıtsın

Aracınızın gerçek değerini belirlemek, herhangi bir olumsuz durumda ne kadar önemli olduğu anlaşılan bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise kasko poliçenizde gösterilen miktarla, aracı alırken ödediğiniz miktarın aynı olması gerekmektedir.

Önceliğiniz Fiyat Değil Kapsam Olsun

Aracınıza kasko yaptırırken elbette bütçenize en uygun paketi seçmek önemlidir. Buna rağmen fiyattan daha önemli bir şey varsa o da teminatın kapsamıdır. Kapsamı geniş olmayan kasko paketleri cebinizi en az zorlayacak kasko paketleri olsalar da, yaşanabilecek olası kaza gibi hallerde size daha az destek sağlayacaktır.

İkame Araç Temini

Yaptıracağınız kasko sigortasının olası bir kaza durumundan sonra sizi araçsız kalmaktan da koruması oldukça önemlidir. Kasko sigortanızın teminat kapsamının ikame bir aracı kapsamasına ayrıca özen göstermeli ve bu konuda titiz davranmalısınız. Sigorta şirketinin size temin edeceği ikame araç, aracınız servisten geri gelene dek sizi bu süre zarfında araçsız kalmaktan alıkoyacaktır. Bu da teminat kapsamı açısından bulunması ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Enflasyon Teminatına Dikkat

Yaptıracağınız kasko sigortasının enflasyondan kaynaklanan ani ve şiddetli araç fiyatları artışından sizi koruması gerekmektedir.

Kasko Teklifi Alırken Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kasko sigortanızı yaptırdığınız şirketin sizinle iletişimde kalması oldukça önemlidir. Sigorta şirketinize dilediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabilmelisiniz.
 • Geçirilen kaza sonucunda gerçekleşen yaralanmadan kaynaklanan tedavi ve hastane masraflarının tümünün ya da bir kısmının teminatınıza bağlı olarak kasko şirketiniz tarafından karşılanıyor olması oldukça önemlidir.
 • Sıklıkla atlanan ya da önemsenmeyen teminatlardan biri de yanlış akaryakıt kullanımı yüzünden meydana gelen hasarlardır. Yanlış akaryakıt kullanımından kaynaklanan hasarın poliçe kapsamında olmasına özen gösterin.
 • Şirket araştırması yaparken karşılaştırma yapmanız gereken noktalardan biri de kasko sigortası yaptıracağınız şirketin araç servis kapsamı ve becerisidir. Bunun en temel sebebi olası bir kaza sonucunda hasar gören aracınızın yeterliliği olan bir yetkili serviste bakım görmesinin oldukça önemli olmasıdır.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Tam kapsamlı kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki farkı bilmek, yol kurallarını bilmek kadar önemlidir. Trafik sigortası bir nevi başkalarına neden olduğunuz zarar için ödeme yapmaktır.

 • Kasko isteğe bağlı yapılmakla berber, trafik sigortası zorunludur ve yapılmadığı takdirde cezai işlem uygulanır.
 • Trafik sigortası kaza anında ikinci kişilerin haklarını temin ederken, kasko sigortası araç sahibinin aracını koruma altına alır.
 • Trafik sigortası kaza anında karşı tarafın sorumluluğunu alıp araç sahibini maddi yükümlülükten korurken, kasko sigortası araç sahibinin aracının teminat altına alınan hasarlarının maddi sorumluluğunu alır.
 • Zorunlu trafik sigortasının teminat bedellerini devlet belirler ve belirli bir sınıra bağlar. Yaralamalı veya ölümlü kaza durumuna göre limitler değişkenlik gösterir. Limitlerin aşıldığı durumlarda ise ödemenin limit üstünü araç sahibi öder. Kasko sigortasında ise teminatlar sabit değildir ve sigorta şirketine göre farklılık gösterir.
 • Trafik sigorta bedelleri devlet tarafından belirlenir ve serbest tarife uygulaması da söz konusudur. Bu sebeple sigorta şirketlerine göre farklılık da gösterebilir. Kasko sigortasında ise araç sürücüsünün teminat altına aldırdığı hasarlara göre farklılık gösterir. Bu noktada önemli olan araç sürücüsünün kendisine en uygun ve mantıklı olan poliçeyi yapması.
 • Trafik sigortası bedelleri kasko sigortasına göre çok daha uygundur. Bunun sebebi ise kasko sigortasına risk oranının çok daha düşük olması. Kasko sigortasında ise araç sahibinden bağımsız olarak araca ikinci kişiler tarafından verilen hasarları da karşılar. Örneğin arabanızın park ettiğiniz yerde çizilmesi. Tabi bu durumda araç sahibinin yaptırdığı kasko sigortası teminatına bağlıdır.

Kasko Mu Yoksa Trafik Sigortası Mı?

Trafik sigortası zorunlu olmakla beraber kaza anında yalnızca karşı tarafı kapsamakla beraber, maddi hasarı da giderir. Yani araç sürücüsüne doğacak olan maddi ödemeyi trafik sigortası karşı tarafa ödeme yaparak, sorumluluğu alır.

Kasko sigortası ise yaptırmak zorunlu olmamakla beraber trafik sigortasından çok daha kapsamlıdır ve araç sahibinin maddi hasarını karşılar. Burada önemli olan nokta ise araç sahibinin kasko sigortası teminatını geniş kapsamlı yaptırmış olması. Standart kasko sigortalarında çarpma, çarpılma ve hırsızlık gibi olumsuzlukları kapsarken, geniş kasko sigortası ile yangın, doğal afet gibi olumsuzları da kapsayabilir.

Open chat